1 Aralık 2012 Cumartesi

İNCİR UYUŞTURMASI ( İNCİR UYUTMASI )

İNCİR UYUŞTURMASI ( İNCİR UYUTMASI )


Bizim Oralarda " İncir Uyuşturması " Diğer Şehirlerde " İncir Uyutması " olarak adlandırılan hem sağlıklı , hem kolay , hemde şahane bir lezzet ... Çocukluğumun en sevdiğim tadı . Güzel annem bu tatlıyı hazırladığı gün biz çocuklar , özelliklede ben sanki bayram gelmişcesine mutlu olur ve sabısızlıkla yiyeceğimiz saati beklerdik , küçük bir Kedi gibi ...
Malzemeler;

Yarım kilo kuru incir
Yarım çay bardağı toz şeker
1,5 kg kaynamış ve yaklaşık 10 dakika beklemiş süt

Yapılışı;
Öncelikle kuru incirlerimiz, küçük küçük doğranır. Bir kısmı genişce bir kaba alınır, üzerine yarım çay bardağı toz şekerimiz ilave edilir. İncirlerin üstüne bir su bardak sıcak süt eklenerek, kaşığımızın arkasıyla, güçlü bir şekilde ezilir, sütle birleşmesi ve incirin yumuşaması sağlanır. Bu şekilde sütümüz ve incirimiz bitene kadar, aynı işlem tekrar edilir. Servis kaselerine çok fazla olmayacak şekilde doldurularak, üstü çay tabaklarıyla kapatılıp, yoğurt mayalar gibi bir örtüyle sarılıp, iki saat bekledikten sonra buzdolabına kaldırılır.  
Afiyet olsun.
Not: Ben ellerimi çok iyi bir şekilde yıkayıp incirlerle sütü parmaklarım yardımıyla eziyorum, blender yada rondo kullanıldığı taktirde aynı lezzette olmadığını düşünüyorum.






 





Hiç yorum yok:

Yorum Gönder