21 Kasım 2012 Çarşamba

TİRAMİSU TARİFİM

      TİRAMİSU TARİFİMTiramisu yapmak ama orjinaline en yakınını yapmak. Kendi damak tadımızı da unutmadan en doğru tiramisu tarifini arayıp bulmak ve peşinden olmazsa olmazı mascarpone peynirini araryıp arayıp bulamamak !  En sonunda yaptığı yürüyüşler sırasında tesadüfen bir markette bulmak (Gimpaş Suadiye ). Bana kalırsa labne peynirinin suyumu çıktı? Mascarpone dediğimiz peynir 200 gramlık ambalajlarda 27 Tl'ye ücretlendirilen oldukça pahalı bir peynir çeşidi. Ama ben yıllardır yaptığım tiramisu tarifimi  sizlerle paylaşacağım için daha özel bir tarif olması açısından, orjinaline uygun ama yinede kendi tarifimi de katarak bir tiramisu hazırladım. Umarım beğenirsiniz afiyet olsun.   
  
Malzemeler;

Yarım kilo mascarpone 
2,5 su bardağı süt
2 yumurta
3 yemek kaşığı un
1 çay bardağı toz şeker
200 g'lık 2 paket kedi dili
2 kahve fincanı kahve aromalı likör
2 yemek kaşığı nescafe
2,5 su bardağı kaynamış ılık su
1 yemek kaşığı Türk kahvesi
1 yemek kaşığı kakao

Yapılışı;
Kıremayı pişireceğiimiz tencereye 2 yumurta kırılır, toz şeker ilave edilerek karıştırılır. Un ve süt ilave edilerek, blander yardımı ile güzelce çırpılır. Orta ateşte kaynayıp göz göz olana kadar pişirilir. Sürekli olarak karıştırmayı da unutmamamız gerekir. Ocak kapatılıp soğumaya bırakılır. Diğer taraftan kedi dillerimizin hazırlığı başlar. 

Hazırlanışı; 
Yayvan ama derin bir kaba, iki yemek kaşığı nescafe, kaynamış ılınmış su ve iki kahve fincanı kahve likörümüz ilave edilerek karıştırılır. Kedi dillerimiz bu karışıma önlü arkalı batırılıp hemen çıkarılarak geniş bir borcama hepsi için aynı işlem yapılarak sıra sıra dizilir. Dikkat edeceğimiz husus, kedi dilleri çok hassas olduğundan kısa sürede batırıp çıkarılması gerekir. İlk sıra tamamlandıktan sonra, soğumuş olan kremamıza mascarpone peynirimizi ekleyerek, güzelce karıştırdığımız, homojenleştirdiğimiz kremamızın yarısını dizdiğimiz katın üzerine eşit miktarda yayarız. Üzerine ikinci sıra kedi dillerimizi aynı işlemleri tekrar ederek dizeriz. Kalan kremayı dizdiğimiz kedi dillerimizin üzerine eşit miktarda yayarız. Üzerine, kahve ve kakao'yu karıştırıp süzgeç yardımıyla serperiz. Buzdolabında dinlendirdikten sonra servise hazırdır. Afiyet olsun.Hiç yorum yok:

Yorum Gönder